Методика викладання української мови з використанням народних казок

Оповідаючи про пригоди чотири­ногих і пернатих персонажів, така казка, за висловом І.Я.Франка, "підморгує однією бровою на людей".

Для малих дітей найдоступніші повчально-розважальні каз­ки про тварин, що дозволяють їм самим легко зробити висновки про те, що добре, а що погано. З таких казок, як "Котик і Пів­ник", "Пан Коцький", "Коза-дереза", "Колобок", постають перед малятами різні характери тварин, що розкриваються у тих чи Ін­ших життєвих ситуаціях. Довірливий, не дуже розумний Півник, сповнений власної гідності, а насправді боягуз пан Коцький, хижа брехлива Коза, хвалько Колобок та інші зразу розгадуються дітьми, і у них виникає доброзичливе або осудливе ставлення до цих персонажів.

Серед повчально-розважальних казок виділяються так звані кумулятивні, або докучливі. Побудовані переважно на діало­гах, що є важливим засобом характеристики персонажа, за цікавим принципом введення все нових осіб, що включаються в розмову і беруть участь у подіях, ці казки не мають такого динамічного сюжету, як більшість інших. Тут дія через постійне повторення основних подій твору розгортається навіть уповільнено /"Колобок", "Рукавичка"/. Дітей вони приваблюють ситуативною різноманітністю, в основі якої рух - мишка біжить, жаба плигає, вовк суне, колобок котиться - і постійне поповнення колективу. Самохарактеристика, що дається влучними епітетами-прикладками: мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка і т.д.; звуконаслідування голосу тварин: хро-хро-хро /кабан/, гав-гав-гав /собака/ допомагають дітям уявити кожну тварину /"Рукавичка"/.

Немає такого аспекту виховання, який би не відбився у казці. Але найчастіше йдеться про те, яка велика користь і на­солода буває від праці, що добре, а що погано. Не раз в таких казках, як зрештою і в народних трудових пісеньках для дітей, деталізується процес праці, що в засобом моральної оцінки пер­сонажів.

Наприклад, у казці "Колосок" мишенят звали Круть і Верть, бо вони тільки крутились-вертілись, півника - Голосисте Горлечко. На світанку півник будив усіх піснею, а потім брався до роботи. І ось Півник знайшов колосок. Знайдений колосок по­трібно було обмолотити, із зерна намолоти борошна, замісити тісто, спекти пиріжки. Ліниві, легковажні мишки знали одне: "Тільки не я, тільки не я". "Немає за що таких ледарів пирогами пригощати", - резюмує казка. Працьовитість завжди нагороджуєть­ся - така мораль казки. За цим стоїть народна мудрість: “Хто не робить, той не їсть”. Читаючи що казку, діти розуміють, що праця збагачує ниття людини. Водночас вони дізнаються, який довгий шлях проходить ота маленька паляничка, перш, ніж потрапить до нас на стіл.

У казки про тварин не раз включаються пісеньки, віршо­вані імпровізації /співає, викликаючи півника з хати, лисичка; співає котик біля лисиччиних воріт/ - вони відповідають духові дитячого фольклору. В такій казці, як "Коза-дереза", пісеньки виступають засобом характеристики персонажів. У переплетінні прозового і віршованого тексту бачиться естетичне чуття, педагогічний хист народу, який свідомо драматизував матеріал казки, надавай йому рис сценічності, ігрового характеру.

Своєрідної поетичності казкам надають часті повтори одних і тих стилістичних формул. Казки про тварин не раз мають цікавий пригодницький сюжет. Вони подобаються дітям своєю не­звичайністю, неподібністю до того, що вони знають про справжніх птахів і звірів. Щасливі кінцівки їх відповідають життєрадісно­сті школярів. У казках про тварин багато гумору. Ця прекрасна якість розвиває в учнів почуття реального й просто розважає їх.

В початкових класах школяр і знайомляться з такими каз­ками про тварин: "Вовк та козенята", "Лисиця та їжак", "Кіт і пес", "Дружні звірі", "Вовк та олень", "Півень, собака й лисиця". /див. Додаток 1/

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12