Формування навички швидкого читання

Навичка читання, мабуть, найважливіша з усіх, якими мають оволодіти учні початкових класів. Без швидкого, свідомого читання неможливе успішне навчання дитини з усіх інших предметів. Останнім часом з'явилося багато розробок з теорії швидко читання. Але слід мати на увазі, що тільки систематична щоденна праця може привести до успіху.

Формування навички швидкочитання потрібно починати ще в період навчання грамоти, тобто тоді, коли дитина тільки починає оволодівати технікою читання.

Проблема навчання читання шестирічок часто полягає в тому, що дитина ще не запам'ятала чітко графічне зображення букви й потребує певного часу для її пригадування. Щоб подолати цю перепону, можна ,;користати спеціальні картки. Вони є в кожного учня. Вправи з ними виконуються щоденно протягом першого місяця навчання в школі.

За карткою 1 першокласники не називають букви — «бе», «ве», а тільки звуки — [61, [в]. Так їм набагато легше буде потім зливати звуки в склади.

Вправи на запам'ятовування букв

1. Називати за цією карткою звуки у якомога швидшому темпі.

Спочатку можна давати окремі рядки, ставлячи перед дітьми вимогу чітко вимовляти кожен звук, не пропускаючи жодного. Виникає ситуація змагання: хто перший? Потім можна давати завдання читати до сигналу «стоп»: хто більше? Цю вправу доцільно виконувати і в парах — тоді діти контролюють один одного.

2. Швидко знайти загадану вчителем букву, читати ці таблиці по горизонталі та вертикалі.

Доцільно мати й картки, на яких наклеєні букви з розрізної азбуки в різних положеннях.

Картки міняються щоуроку. Але завдання те саме: якнайшвидше прочитати всі букви, не припускаючись помилок. Картки в кожного учня різні, що дає можливість користуватись одним набором тривалий час: діти просто міняються картками між собою. Ці картки також можна використовувати для роботи вдома тим дітям, котрі погано засвоїли букви.

Паралельно до роботи з цими картками у добукварний період доцільно на кожному уроці проводити різні аналітико-синтетичні звукові вправи.

Вправи на звуковий аналіз та синтез

1. Утворити злиття з поданих звуків (л + а = ла, л' + а = ля).

2. Назвати звуки, з яких утворилося подане злиття.

3. «Упіймати» твердий або м'який приголосний звук.

4. Замінити у поданих звукосполученнях твердий приголосний звук на м'який або навпаки.

5. Утворити злиття поданого приголосного звука з усіма голосними.

6. Утворити злиття всіх приголосних звуків, які називає вчитель, з поданим голосним.

7. Вказати, яке слово довше. Для цього дітям пропонуються пари слів, наприклад: година чи хвилина, змія чи черв'як, день чи ніч, зима (літо) чи весна.

Пізніше можна розпочати роботу з великою складовою таблицею (див. таблицю 1), яка є основною під час навчання грамоти. На таблиці мають бути кишеньки, куди, по мірі опрацювання, вставлятимуться букви та склади. Доцільно також виготовити зменшені частини такої таблиці для кожного учня.

Діти отримують наступну частину, тільки добре опанувавши попередню.

2. Формування навичок швидко читання.

Швидкочитання — це уміння швидко, енергійно міркувати, виконувати найрізноманітніші завдання та фізичні вправи. Швидкість читання поліпшується вправами на розвиток оперативної пам'яті, периферичного зору, вдосконалення здатності передбачати слова на основі букв, » ладять до їх складу, передбачати зміст твору за заголовком, початком і кінцем, заголовком та опорними словами, заголовком та ілюстраціями до твору.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6