Автотренінг

Тренування автогенне (автотренінг) — метод самонавіяння, розроблений німецьким психологом І. Шульцем у 1932 р.

Використовується для психологічної саморегуляції, застосовується і як психотерапевтичний метод — насамперед для лікування неврозів, депресивних станів, психосоматичних захворювань.

Його ядро складають прийоми занурення до релаксаційного стану і самонавіяння, за рахунок чого відбувається оволодіння навичками довільного викликання відчуттів тепла, ваги, спокою, розслаблення.

Оволодіння свідомим контролем над подібними функціями приведе до нормалізації й активізації основних психофізіологічних процесів.

Автотренінг припускає навчання клієнтів м'язової релаксації, самонавіянню, розвитку концентрації уваги і сили представлення й умінню контролювати мимовільну розумову активність з метою ефективації значимої діяльності: спершу самонавіянням досягається релаксація, а потім у цьому стані проводиться основне самонавіяння, спрямоване на ті чи інші чи органи функції організму.

Виділяються дві ступіні тренування автогенної:

1) навчання релаксації, створення відчуттів ваги, тепла, холоду, що свідчить про керування вегетативними функціями;

2) створення гіпнотичних станів різного рівня.

Аутогенні тренування - один з методів лікування неврозів. Самонавіяння виникає завдяки слідовому збудженню - роздратуванням, зробленим за допомогою внутрішніх зв'язків, асоціацій. При самонавіянні діє інформація, що раніше надійшла і далі відтворена самим хворим. Самонавіяння може впливати на психічні і вегетативні процеси в організмі, у тому числі на непідвладні довільній регуляції.

Самонавіяння давно застосовується медиками Індії і ряд прийомів розроблений йогами. До самонавіянь відноситься й аутогенне тренування. При аутогенному тренуванні спочатку шляхом самонавіяння викликається відчуття ваги в тілі й у такий спосіб досягається стан м'язового розслаблення -і релаксація. Потім проводиться самонавіяння спрямоване на різні функції організму.

Класична техніка тренування проста. Хворому розповідається техніка і ті зміни, що може викликати аутогенне тренування, почуття ваги в тілі, тепло, приємні відчуття.

Повторення формул самонавіяння проводиться зі спокійною концентрацією уваги на них, без якої-небудь напруги.

Сеанси самонавіяння проводяться 2--3 рази в день по 1--2 хвилині протягом 3 тижнів, потім 2--3 рази в день від 2 до 7 хвилин усі наступні тижні.

У процесі тренування хворому необхідно опанувати шістьма вправами.

Оволодіння кожним з них займає від 10 до 14 днів, тобто усього для засвоєння всієї техніки тренування буде потрібно від 1,5 до 3 місяців.

Після цього тренування продовжують 1--2 рази в день 4--6 місяців, іноді рік. Сеанси проводяться в спокійній обстановці, чи сидячи лежачи на спині. Якщо хворий сидить, то руки вільно лежать на підлокітниках крісла, хворий сидить зручно, розслабивши. Якщо хворий сидить на стільці, то він повинний прийняти "позу кучерів " тобто голова вільно опущені вперед, руки лежать на стегнах, кисті звисають з колін, ноги зручно розставлені. Знаходячись у стані спокою виконують наступні вправи:

1. Викликання відчуття ваги, думкою повторюють фрази:

"Права (у лівш -і ліва) рука важка" -і 6 разів. "Я зовсім спокійний" -і 1 раз.

Вправу повторюють 10--14 днів. Після перших 4--6 днів вага поширюється на іншу руку, потім на ноги й усіх тулуб. Тоді відповідно повторюють "обидві руки . обидві ноги . усе тіло стало важким".

2. Викликання відчуття тепла.

Думкою повторюють: "Тепло важке"(викликається відчуття ваги і релаксації) 1-2 рази.

"Я зовсім спокійний"-1раз. "Права (у лівш - ліва) рука тепла" - 5 разів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4