Як виникає сніг, дощ, іній, туман

План

1. Як утворюється дощ.

2. Як утворюється іній.

3. Як утворюється сніг.

4. Як утворюється туман.

1. Як утворюється дощ.

Дощ - опади атмосферні, випадають з хмар у вигляді капель води діаметром від 0,5 до 6-7 мм. Рідкі опади з меншим діаметром капель називаються мороссю. Каплі з діаметром, більшим 6-7 мм, розпадаються при випаданні на менші краплі. Дощ випадає як правило, з змішаних хмар, які містять при температурі нижче нуля переохолоджені краплі і ледяні кристали. Хмара, навідь не насичена водяним паром по відношенню до капель води, буде пересичена по відношенню до кристалів. Це приводить до росту кристалів при одночасному випаровуванні капель. Збільшуючись і обтяжуючись. кристали випадають з хмари, приморожуючи до себе при цьому переохолоджені каплі. Входячи в нижній частині хмари або під нею в шари з позитивною температурою повітря, вони топляться, перетворюючись в каплі дощу. Меньша роль в утворенні дощу належить злиттю хмарних капель між собою.

2. Як утворюється іній.

Іній - це відкладення льоду на тонких і довгих предметах (гілках, проводах, деревах) при тумані. Він буває кристалічним і зернистим. Кристалічний іній утворюється в результаті сублімації водяного пару і складається з кристалів льоду, які наростають з вітряного боку при слабкому вітрі і температурі не нижче 15 градусів. Довжина кристаликів, як правило, біля 1 см, але може досягати декількох см. Зернистий іній – снігоподібний рихлий лід, що наростає з вітряного боку предметів в туманну, вітряну погоду, в основному в горах. Утворюється при намерзанні капель переохолодженого туману; може досягати в товщину іноді 50 і більше см.

3. Як утворюється сніг.

Сніг – це тверді атмосферні опади, що випадають з хмарин у вигляді сніжинок. Вони надзвичайно різноманітні за формою. Діаметер сніжинок сягає від одного до декількох міліметрів. У безвітряну погоду і температурі близько 0 градусів при зіткненні сніжинки можуть з’єднуватись у більші, діаметром у декілька см. Утворюється сніг у хмарах при тнмпературі від –20 до –40. Падаючи кристалики підтаюють і знову замерзають, залишивши хмару досягають землі і падають на поверхню у вигляді снігу але за температури менше 0.

4. Як утворюється туман.

Туман – це скупчення мілких водяних капель, шо понижують горизонтальну видимість до 1 кілометра.Туман утворюється в результаті конденсації кабо сублімації водяного пару на аерозольних частинках. Туман з водяних капель спостерігається при температурах не нижче – 20 град. Видимість в тумані залежить від розміру частинок і від його водянистості. Радіус капель туману коливається від 1 до 60 мкм.

Найбільший розподіл туманів – по їх фізичному генезису – на тумани охолодження і тумани випаровування. Тумани охолодження є найбільш поширеними.

По синоптичним умовам утворення розрізняють тумани внутрішньомасові, формуючусі в однорідних повітряних масах і тумани фронтпльні, поява яких пов”язана з фронтами атмосферними. внутрішньомасові тумани подяляють на радіаційні і адвективні. Адвективні тумани як правило бувають при похмурій погоді і найчастіше в теплих секторах циклонів.

Фронтальні тумани утворюються поблизу атмосферних фронтів і переміщуються разом з ними.

Тумани в населених пунктах бувають частіше, ніж подаль від них. Цьому сприяє підвищений вміст гігроспкопічних ядер конденсації (наприклад, продуктів згорання) в міському повітрі. Тумани заважають нормальній роботі всіх видів транспорту, тому прогноз туманів має найбільше народногосподарське значення. Штучне створення туманів використовується при наукових дослідженнях, в хімічній промислово

Перейти на сторінку номер:
 1  2