Орнітофауна Коломийщини

Вага з'їдених синицею і принесених нею пташенятам шкідників за день дорівнює вазі її тіла. Відомо, що у період вигодовування пташенят синиця приносить їжу 350-390 разів за день. Зозуля знищує за годину до сотні волохатих гусениць. За літо велику кількість мишей з'їдає сова.

Відома істина: все в природі взаємозв'язане. Отже, щоб зрозуміти все про орнітофауну нашого краю треба насамперед знати його природу.

Розділ 1.

Огляд орнітофауни

Питання орнітофауни агроценозів Передприкарпаття вимагає ґрунтових наукових систематичних досліджень, фенелогічних спостережень.

Проте вже є ряд книг, що допомагають розкрити суть орнітофауни взагалі, а також орнітофауни Передприкарпаття зокрема Й.Р. Гілецький, „Географія Івано-Франківської області" (2000р.).

Посібник рекомендований до друку вченою радою Івано-Франківського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників, рецензенти: Б.Полояд — голова Івано-Франківського обласного відділу УГП, доктор економічних наук; М.Богович, учитель географії ЗОШ №5 м. Івано-Франківська, учитель-методист. Посібник розкриває фізико-географічне положення, загальні особливості рельєфу і географію області з соціально-економічних питань, геологічну будову і геологічну історію, грунти, рослинний і тваринний світ.

Автор розглядає з наукових позицій (саме сучасних) актуальні питання охорони природи і раціонального природокористування Українських Карпат, збудження цінних для науки й культури заповідних об'єктів живої і неживої природи, боротьби зі стихійними процесами, що завдають несказанної шкоди навколишньому середовищу.

Автор розробляє заходи щодо охорони: природи і її багатства використовувати розумно; пам'ятати, що чисте довкілля - то наше найбільше багатство.

„Сучасна та минула фауна західних областей України" (Київ, вид. АН України, 1993). Книга подає статті, присвячені питанням зоології і палеозоології.

В.Хлебович, „Агрозоологія" (Москва, „Агропромиздат", 1991). Це розповідь про комах, тварин, птахів, де одночасно показано і користь, і шкоду від них. Автор наголошує, як використати корисні властивості тварин, птахів, для ефективного розвитку сільського господарства.

П.Второв, Н.Дроздов, «Определитель птиц фауны Евразии» (1980, Москва, «Просвещение»). Це посібник для вчителів. У ньому дано цінні відомості про ряди і родини птахів Євразії. Книга навчає правильно визначати, до якого ряду (родини) належить той чи інший птах. Подано схеми, таблиці. В книзі вміщено 224 кольорових фото різноманітних птахів, що є особливо вдалими.

Розділ 2

Коротка геоморфологічна характеристика

Багата й різноманітна природа Передкарпаття, що є дорогоцінною перлиною в скарбниці природних багатств України. Розташоване в сприятливих кліматичних умовах центральної Європи, воно відзначається багатим рослинним покривом, різноманітною фауною.

Тут водиться майже половина всіх видів птахів і звірів України. Передкарпаття славиться своїми ріками, річками, потоками та мальовничими зарінками - лугами на їх берегах. Близькість Карпатських гір сприяє їх повноводності. А ще гори з вічнозеленими лісами суттєво впливають на клімат, зволоженість.

Зазначене вище допомагає прослідкувати і за орнітофауною Передприкарпаття. Адже близькість Карпат має надзвичайно великий вплив як на флору, так і на фауну Передприкарпаття, особливо на орнітофауну, бо птахи, як відомо, є надзвичайно мігруючими істотами. Перелітаючи великі відстані, птахи можуть оселятися в різних ландшафтних зонах.

Членами гуртка юних біологів Черемхівської ЗОШ І-ІІ ст. (Коломийський район) проведено ряд фенологічних спостережень в різних за своєю природою ландшафтних зонах Коломийщини.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20