Орнітофауна Коломийщини

За даними кільцювання, тривалість життя шулік становить 15 років. Це корисні птахи. Люди вважають шуліку хижаком, найлютішим ворогом свійської птиці, змішуючи його з яструбами.

Перепел ( Caturnix ) - рід найменших мисливських птахів, вага 70-130 г. Нагадує маленьку курочку, трохи більшу від шпака. Пташка рудувато-сіренька, короткохвоста, строката. В лісах не водиться. Гніздо, як і інші курині, мостить в ямці на землі. Самка відкладає 8-24 жовтокоричневих плямистих яєць, насаджує понад 2 тижні. Через 35-40 днів малята досягають розмірів дорослих.

Перепел живиться пагонами, насінням, комахами. Це мисливський птах, має смачне м'ясо.

Синиця Велика (Parus masor) трохи менша за горобця (вага близько 2Q г). Голова, шия і широка смужка на грудях та черевці чорні з синюватим блиском, спина і черево, жовтуватозелені щоки і потилиця білі, хвіст сіруватий, крильця голубувато-сірі з білими поперечними смужками. У самки чорна смужка на грудях вужча.

На Україні синиця велика - численний осілий почасти мандрівний птах. Гнізда мостить в дуплянках або синичниках. Відстань між гніздами 50-60 м. Самка протягом 13 днів насиджує 9-15 білих плямистих яєць, які відкладає в кінці квітня. Самець зрідка приносить їй їжу, потім кілька днів годує і пташенят, а самка обігріває їх. Згодом обидва птахи приносять їжу пташенятам близько 400 разів на день. За гніздовий період одна сімейка синиць може очистити від шкідників до 40 яблунь. Взимку синиця велика їсть ще й насіння, м'ясо і навіть падаль. Це мабуть, найсміливіший ??? серед дрібних співочих. Вона буває всюди де є тільки якась пожива.

Щиглик ( Cardullia) Рід щиглик належить до родини верхових, яка об’єднує 122 види. Це дрібні товстодзьобі зерноїдні птахи. На Україні їх є 17, до яких належать і щиглик, чиж, коноплянка, снігур, шинкар та зяблик. У нас на Коломийщині осілий птах щиглик.

Щиглик, або щиголь (Cardullia Cardullis ) - один з найкрасивіших наших птахів. Він менший за горобця (вага близько 20 г), дуже яскравого строкатого забарвлення. Голова самця чорна, лоб, тім’я і горло червоні, решта оперення жовте, біле та чорне. У самки оперення не таке яскраве. Гніздиться по перелісах, великих садах, парках, де неподалік росте багато бур’янів, насіння яких є основною їжею. Гнізда мостить на тонких бокових гілках дерев високо від землі.

В середині травня буває перша кладка з 3-5 зеленуватих з плямами яєць, а в кінці червня друга. Самка насиджує яйця близько двох тижнів. Пташенят вигодовують обидва птахи спочатку комахами, а згодом і насінням. У вересні старі і молоді птахи збираються у великі зграї і восени та взимку мандрують по полях, садах і лісових галявинах, скльовуючи насіння бур’янів.

Щиглики - корисні птахи. Знищують шкідливих комах і поїдають насіння бур’янів. Вони приносять значну користь сільському господарству.

Сорокопуди - в цій родині відомо 67 видів птахів на Україні, поширено чотири види: сорокопуд - жулан і чорнолобий зустрічається в усіх областях, сорокопуд сірий - гніздовий птах, звичайний взимку а червоноголовий - рідкісний замітний птах.

Сорокопуд - жулан ( Tanius Vistatus) найчисленніший і найцікавіший. Це чепурний птах, трохи більший за горобця (вага близька 30 г).

Забарвлення голови і шиї самця попелясто-сіре, спини яскраво руде, черевце біле з рожевим відтінком, крила і хвіст чорно-бурі, через очі проходить чорна смужка. Самка і молоді птахи забарвлені скромніше.

Птах перелітний, повертається навесні, коли вже зеленіють дерева і кущі. а відлітає рано восени. Гніздиться на узліссях, у садах і парках, насамперед біля річок. Своє чашоподібне гніздо влаштовує десь у непролазному чагарнику на висоті 1-2 м. від землі, інколи ж на деревах або просто на землі. В ньому в кінці травня буває 5-7 плямистих яєць, насиджує їх самка протягом двох тижнів, а самець приносить їй корм. Живиться переважно великими комахами, гусінню, зрідка маленькими ящірками, шиновидними гризунами та пташенятами. Сидячи десь на вершині дерева, куща, на телеграфному стовпі чи проводах, птах уважно поглядає на всі боки. Впіймавши здобич, повертається на попереднє місце, де і їсть її.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20