Орнітофауна Коломийщини

Відомо, що сова - хижий нічний птах. Але кілька разів минулого літа мені вдалося побачити цих нічних птахів опівдні на величезних ялинах на сільському цвинтарі в с. Коршеві (Коломийський р-н). Птахи трималися виводками: дорослі і молоді. Тулуб грубий (за рахунок рихлого оперення), голова велика на короткій шиї, дзьоб короткий і сильний, круто загнутий вниз, пальці озброєні гострими крючкуватими кігтями. Очі надто великі, спрямовані вперед, обрамлені коротким пір'ям, що розходиться. Це утворює своєрідний лицевий диск. Очі забезпечують велике поле бінокулярного зору (до 70 ). Хоч шия коротка, але надзвичайно рухлива: не змінюючи положення тіла, сова може повернути голову на 270 градусів. Оперення бурих і сірих тонів (з краплинами), добре маскує. М'якість пера (навіть махового і рульового) дозволяє літати безшумно. Утворюють постійні пари, відкладають 3-оє білих яєць, висиджування полинають з першого яйця, тому в гнізді бувають пташенята різного віку. Користь від вухатої і сірої сови очевидна - винищують мишей або полівок.

В лісах і садах кожної весни кує зозуля, люди вважають, що вона їм лічить літа. Для зозулиноподібних (Cuculiformes) характерний гніздовий паразитизм. Всі зозулі нашої фауни - гніздові паразити: підкидають свої яйця в гнізда різноманітних птахів (в основному дрібних). Зозулині яйця дрібні і забарвленням схожі на яйця птахів - хазяїнів. Із висиджуваного яйця зозуленя появляється через 12 днів. Сліпе і голе воно часто виштовхує з гнізда все, що в ньому знаходиться. Таким чином пара птахів-хазяїв замість свого виводка вигодовує одне пташеня зозулі.

Звичайна зозуля (Cuculus canorus) довжина сягає 33 см, довжина крила 19-24 см. Голова, верхня частина тіла, горло і зоб темно-сірі, низ білий з темно-бурими поперечними смугами. Хвіст з білими цятками і облямований білою каймою. Цікаво знати і про воронових птахів. У нас зимують сіра ворона, галка, крук. Цих лісових санітарів, що знищують падаль, часто плутають. Сіра ворона має тільки голову, крила і хвіст чорні. Ворон, або крук, - найбільший птах серед воронових. Весь він чорний, швидко літає. Підсумовуючи сказане, приходимо до висновку, що птахів у наших селах (та й у лісах) не більшає, а меншає. На протязі 2-3 годин можемо побачити одинокого горобця (раніше їх були великі зграї), 2-3 ворони, на пасовищі біля худоби - 1-2 чорно-сірих пастушки. Не вдалося побачити і водяного горобця - оляпку. Сороки, правда, ще не покинули нас зовсім: весело скрегочуть, повідомляючи, щоб ми чекали гостей. Пам'ятаймо, що птахи потребують охорони особливо рідкісні, як-от: пугач, лебеді дикі, сови, сичі, яструби, жовна чорна, лунь болотяний, сойка, одуд, кібчик, сокіл та інші.

Нині природі загрожує небезпека внаслідок нерозумного втручання людини в її святині. Тож мусимо берегти природу і, звісно, птахів - наших пернатих друзів.

Хижий птах канюк поїдає переважно сірих полівок, це становить 75 % його раціону.

А звичайні боривітер за місяць знищує 200 ховрахів, 100 полівок і врятовує цн. зерна.

З приходом весни мене раннього ранку розбуджує весела пісня шпака (Сtumus vulgaris). Навесні він забарвлений у чорний з відливом колір, а восени в оперенні з'являється велика кількість білих краплин. Молоді птахи буруваті. Від чорного дрозда легко відрізняється коротким хвостом. Дзьоб доволі довгий і гострий. Політ прямий і сильний. В даний час (кінець травня) шпаки шукають поживу на грядках біля людських жител. Доведено, що шпаки, крім уміння співати, можуть нявкати, вимовляти людські слова. Людей не бояться, ходять повз, визбируючи черв'яків, мушок.

Всім нам добре відомо всіма улюблена ластівка сільська (Нirundo rusrica). Довжина біля 18 см, блискучий синювато-сталевий верх, блідо охристе черевце, темно-рудий лоб і горло. По низу горла ніби проходить чорна стрічка. Хвіст сильно вилчастий, особливо у самця. Гніздо робить у прикритому місці - під стріхою, на горищі, навіть під мостом; воно відкрите, у вигляді получаші, зліплене із глини з домішками травинок, шерсті, соломинок, слини.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20