Орнітофауна Коломийщини

Ми спостерігали і за перелітними птахами. Вони прилітають тільки на гніздування і вивединня молодняка. До перелітних птахів відносяться такі: вівчарик, вівсянка, горихвістка, горлиця звичайна, деркач, жайворонок польовий, зозуля звичайна, іволга, коноплянка, крячок, кулик, ластівка сільська, ластівка міська, ластівка берегова, лелека білий, малинівка, мухоловка сіра, очеретянка, перепілка, плиска, погонич, славка садова, соловейко західний (його чуємо, але дуже важко побачити), сорокопуд, стриж, чапля сіра, чорниш, шпак звичайний, шеврик, гуска сіра, качка сіра, норець і ін.

Кочові птахи прилітають до нас тільки взимку, а саме: галка, грак, дрізд, хмелюх, снігур, зяблик, костогриз, повзик, чечітка, щиглик.

Промайнула зима 2002-2003 року. Цікаво було спостерігати за зимуючими птахами кожного дня. Я долаю відстань 5-10км і спостерігаю за птахами. Взимку (а також і пізньої осені) важко натрапити на зграйку птахів.

Адже всі вони перебираються на зиму ближче до людей. Це синиці, дятли, посмітюхи, ворони. Завжди біля наших жител - горобці. Ці непримітні, невибагливі птахи почувають себе добре і серед гамору великого міста. Горобці приносять значну користь. Пара цих пташок за літо встигає аж 3 виводки і за день знищує до тисячі комах і їх личинок. Отже, користі від них більше, ніж шкоди.

Доводилось бачити, що цілий короткий зимовий день відшукують птахи корм. Цікаво було спостерігати, як сороки, горобці, ворони шукають поживу біля коней, якими приїжджають у наше село до млина і пилорами. Там веселий пташиний гамір, але й бійка за поживу. Біля нашої школи багато птахів, бо є й багато годівниць. Адже птахам потрібно багато поживи, щоб підтримати сталу температуру тіла (40 і більше градусів). Коли є багато їжі, то холод птахам не страшний. Ближче до людей взимку прилітають навіть хижаки: сови і яструби. Тільки живляться вони дрібними птахами. Отже, спостерігаємо цілий природний ланцюг: за всеїдними птахами тягнуться хижаки.

Подалі від житла бачимо таких птахів, як повзики, коноплянки, сойки, а за ними в зграйках нерідко бувають і синиці. Взимку наше око дивують омелюхи, снігурі, чечітки, полярні жайворонки, які прилітають до нас перезимувати, а влітку їх не побачиш. Наш край взимку для них то справжній південь.

Ми знаємо і про таких птахів, які і взимку не зраджують улюблених місць. Постійно живуть у лісі тетеруки, глухарі, беркути, рябчики, шишкарі.

Основною поживою для глухарів і тетерухів узимку є хвоя та підніжний корм, який вони відшукують у лісовій підстилці. Щиглики визбирують і видзьобують насіння на пустирях і узліссях. Наші гості снігурі - великі любителі насіння горобини. М'якоть вони не їдять, а розлущують плоди коротким тупим дзьобом, добуваючи насіння. Більшість зимуючих птахів, як я підмітила, змінює свій раціон: влітку вони живляться комахами, а взимку – насінням рослин. Навіть дятли в цей час частіше вживають рослинну їжу. Тільки завзяті гурмани - корольки, пищухи і синиці знаходять під корою дерев комашок і їх личинок. Дуже рідко наближається до осель пугач. Цей красень з родини сов має розмах крил більше одного метра.

Пугач - хижак. Живиться дрібними і великими птахами. Навіть тетеруки іноді стають його здобиччю. Може впіймати і зайця. Мене зацікавило те, що пугачі – злодійкуваті птахи. Вони часто викрадають ворон, що ночують гуртом на деревах. Великі зіркі очі, безшумний політ, гострі кігті допомагають хижакові на полюванні. Гніздиться у високо доступних місцях лісу.

Пугач занесений до Червоної Книги України, як інший зимуючий наш птах орел-беркут, повсюдно взятий під охорону (Aquila chrysactos).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20